od BH dne 25.09.2023 v 19:08
Muži | FK Maraton Pelhřimov - TJ Dálnice Speřice 2:2 (2:2)

Muži | FK Maraton Pelhřimov - TJ Dálnice Speřice 2:2 (2:2), 8. kolo MSD-D, neděle 24. 9. 2023, Pelhřimov.

Branky: 13. Fialka, 16. Smejkal – 38. (PK) a 40. Svoboda

Rozhodčí: Vlk Ondřej – Svoboda Tomáš, Svoboda Ladislav.
Delegát: Machala Martin.
ŽK: 4:5
ČK: 2:1 (78. Honzl, 89. Hána – 85. Svoboda)
518 diváků.

Sestava FK Maraton Pelhřimov: Pech – Zacha, Vacek (61. Jiřík), Rajtmajer, Šimon – Fikar (85. Hána), Niederle, Poul, Smejkal – Fialka (85. Morava A.), Viktora (25. Honzl).

Další divizní kolo nabídlo střetnutí dvou týmů z pelhřimovského okresu. Maraton přivítal doma Speřice, se kterými se potkával v krajském přeboru Vysočiny.
Úvod vyšel lépe domácím. V 6. minutě zahrával Niederle rohový kop, který hosté odvrátili na další. Ani tato opakovaná standardka Pelhřimovu nevyšla, naopak hosté se pokusili o brejk. Ten domácí včas uťali a naopak vybojovali v 7. minutě třetí rohový kop. Jeho rozehrávka nakrátko bohužel nevyšla. V 10. minutě Pelhřimovští faulovali u pravé postranní čáry a Speřičtí měli standardku. Centrovaný míč do vápna domácí odvrátili do autu. Skóre se poprvé měnilo ve 12. minutě, kdy se parádní trefou zpoza vápna střelecky prosadil Fialka a překonal tak Švece – 1:0. Čtyři minuty na to bylo na straně domácích ještě veseleji, když se po pěkné akci Fialky trefil Smejkal – 2:0. V 17. minutě domácí faulovali na polovině hřiště a následovala standardka pro Speřice, centr do vápna poslal Jančík, hosté následně vybojovali alespoň rohový kop. Ten rozehrál rovněž Jančík, domácí si s nacentrovaným balonem poradili. Ubránili i další roh, který následoval v 19. minutě. Na hřišti začalo přibývat osobních soubojů. Ve 25. minutě střílel po přihrávce od Honzla Smejkal, protože míč tečoval někdo z hostujících hráčů, měli rohový kop tentokráte Pelhřimovští. Celá akce ale skončila útočným faulem. Ve 28. minutě měli hosté další standardní situaci a to když předtím se Pelhřimovští dopustili nedovoleného zákroku. Vášně na lavičce hostí musel krotit hlavní sudí pomocí žluté karty pro náhradního gólmana. Standardku rozehrál Jančík, míč odhlavičkoval do bezpečí Poul. Ve 32. minutě musel zasahovat domácí brankář Pech, když zlikvidoval šanci Speřic. Ve 38. minutě upadl chytře ve vápně jeden z hostujících hráčů a hlavní sudí ukázal na značku pokutového kopu. Z něj se výborně hrající Svoboda nemýlil – 2:1. Opakovala se situace z minulých utkání, domácí ztratili koncentraci, na chvíli polevili a hosté toho dokázali využít – ve 40. minutě se z akce po pravé straně trefil opět Svoboda. Chvíli před koncem první půle ještě měli domácí rohový kop, který rozehrál Niederle, Smejkal ovšem následně trefil pouze náruč hostujícího gólmana. Střelecky neúspěšný byl i v samotném závěru první půle Šimon, když jeho hlavičku po centru Niederleho z rohu chytil hostující gólman Švec.

V úvodu druhé půle se do šance dostali jako první hosté. Nejdříve ve 47. minutě vyrážel domácí gólman Pech nohou střelu Speřic na roh, po jeho rozehrání hosté pálili ze skrumáže před bránou vedle. Tři minuty na to vybojoval další rohový kop pro hosty Eremiáš. Pokus o vstřelení gólu hlavičkou zlikvidoval Pech. V 53. minutě hosté faulovali skluzem na půli hřiště Vacka a provinivší se hráč uviděl žlutou kartu. Rozehrával tak Pelhřimov. K úspěšnému zakončení této akce se domácí nedostali. V 57. minutě se hosté opět dopustili nedovoleného zákroku, centr do vápna vyslal Niederle. Domácí se při tom dopustili faulu na gólmana a tak rozehrávalo se od hostující brány. V 64. minutě zahrávali Pelhřimovští další rohový kop, hosté si situaci pohlídali a k ohrožení jejich brány nedošlo. V 65. minutě se znovu zažlutilo na straně hostí, a to za faul na Jiříka. Další hráč Speřic obdržel žlutou kartu chvíli na to za protesty. V 67. minutě se Pelhřimovští dostali do šance, a to když centr Niederleho nejprve tečoval gólman hostí na roh, z následné akce hlavičkoval Fialka, bohužel vedle Švecovy brány. V 69. minutě musel do akce opět Pech, když vytáhl centr hostí na roh. Ten rozehrál opět Jančík, hosté ale naštěstí pro Pelhřimov hlavičkovali pouze nad bránu. V 71. minutě se podruhé v tomto utkání mohl trefit Smejkal, bohužel pro bíločerné neměl přesnou mušku a pálil vedle. Tři minuty na to zaútočili i hosté, jejich aktivita skončila jen útočným faulem Vlčka na stopera domácích. V 76. minutě měli Speřičtí další rohový kop. Centrovaný míč odhlavičkoval Šimon. V 78. minutě uviděl po domnělém faulu na hostující gólmana druhou žlutou kartu Honzl a musel tak předčasně opustit hrací plochu. Domácí se nevzdávali a bojovali dále i v deseti. V 81. minutě jejich šanci zmařil hostující gólman. V 85. minutě byl faulován domácí kapitán Poul, sudí zákrok odpískal, hosté ale neudrželi nervy na uzdě a za oplácení nemohlo následovat nic jiného než červená karta pro do té doby nejlepšího hráče hostí Svobodu. V 87. minutě byl před vápnem faulován dorostenec Hána a domácí měli standardní situaci. Pěknou střelou se prezentovala posila Rajtmajer. Skvěle ale zasáhl hostující gólman Švec. Ani v 88. minutě z rohového kopu domácí branku nevytěžili. Minutu na to došlo k nedovolenému zákroku Hány na polovině Speřic u lajny na hostujícího Eremiáše, sudí překvapivě sáhl rovnou po červené kartě. V samotném závěru se ještě v šanci ocitl speřický Soukup, situaci pro Pelhřimov zachránil Jiřík.

Trenér Richard Zeman: „Zatímco soupeř nastoupil dle očekávání v nejsilnějším složení, my jsme přes víkend přišli o další tři hráče. Chtěli jsme se v derby opírat o svou levou stranu, ale při absenci Homolky a Moravy jsme v utkání měli vlevo problémy. Začátek nám vyšel skvěle a Fialka, který s virózou ležel v týdnu, zařídil dva góly. Hosté byli opaření, mohli inkasovat třetí gól, ale my je naivně pustíme zpátky do zápasu. Při obou slepených brankách jsme si počínali netakticky, nedůsledně a nedůrazně. Celý týden se o tom bavíme, ale bohužel jsme v tomto směru nepoučitelní a ty chyby se opakují. Pak jsme za to tvrdě trestáni a úsilí celého týmu přijde vniveč. Druhý poločas měl ke třem bodům blíže soupeř. Díky rohovým kopům, které skvěle zahrával Jančík a trojice Vlček, Kolčava, Fukan pro nás byla těžko bránitelná. Také v tomto směru ve vyšší soutěži zatím zaostáváme. Samostatnou kapitolou byl výkon rozhodčího, který byl nejslabším článkem utkání. Chtěl bych se ohradit proti oběma červeným kartám. Honzl při druhé žluté kartě nefauloval a dorostenec Hána dosta ostrou červenou za zákrok zepředu“.
Nejlepšími hráči utkání byli zvoleni hostující Pavel Svoboda a domácí Jan Fialka.